İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul
İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul
Post Image
02 Oca, 2021
Yazar Umraniye_Elektrikci
0 comment

Priz nasıl takılır

priz nasıl takılır: Priz takma ya da değiştirme işine başlamadan önce evdeki elektrik, ana sigortadan tamamen kesilir. Evin içerisindeki sigortalar ayrı odalara ve prizlere ait oldugu için ana sigortayi kapatmak daha garanti olur.

Priz nasıl takılır: Eğer priz degistiriyorsak takılı olan prizin kapağını ortasındaki vidayi sökerek aldıktan sonra iki yanindaki gerdirme vidaları gevşetilerek priz yuvasından dışarı çıkartılır. Kablo bağlantı vidaları gevşetilir ve priz kablolardan ayrılır.
Sıra geldi prizin takılmasına. Sigortalar kapatılmış dahi olsa kontrol kalemi ile kablo uçlarında elektrik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Nadiren de olsa arızalı sigortalar kapalıyken elektrik geçişine izin verebiliyor. Elektrikle uğraşırken temkinli olmakta fayda var.

Priz nasıl takılır: Kablolarda elektrik olmadigindan emin olduktan sonra kablo yalitimlari soyulmuş değilse 3-4 mm kadar soyularak kablo yuvalarına yalıtıma kadar yerleştirilir ve vidalar kablolar çıkmayacak kadar sıkılır.

Kablo yalıtımlarında ezilme veya açılma olup olmadığı kontrol edilir ve priz yuvasına dikkatlice yerleştirilir. Prizlerde hem faz hem de nötr uçlari bulunduğundan kablolardaki açıklıklardan meydana gelebilecek kısa devreler sürekli sigorta atmasina, hatta yangin çikmasina sebep olabilir.

Yuvaya yerleştirilen priz iki yanında bulunan gerdirme vidaları sıkıştırılarak oynamayacak sekilde sabitlenir. Üzerine priz kapağı takılarak ortasındaki sabitleme vidası sıkıştırılarak prizin montajı tamamlanmış olur. Bu aşamadan sonra kapattığımız sigortaları açarak kontrol kalemi ile taktığımız prizin iki ucunu da kontrol etmeliyiz. Prizin bir ucunda kontrol kaleminin ışığı yanarken diğer ucunda yanmamalıdır. Her iki uçta da yanıyor veya yanmıyorsa evin tesisatinda bir sorun oldugunu gösterir. Bu durumda uzman bir elektrikçiye başvurmak gerekiyor.

Eğer gerektiği gibi bir uçta kontrol kaleminin lambasi yanıyor diğerinde yanmıyorsa artık elektrikli ev eşyalarından birisini prize takıp deneyebiliriz. Taktığımız prizin çalıştığını görünce kendimizle gurur duyma zamanı gelmiş demektir.

priz nasıl takılır: Elektrik hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan bu tür elektrik sorunlarının çözümüne kalkışmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Böyle kişilerin ücreti karşılığında uzman kişilerden hizmet alması daha uygun olacaktır.

İletişim

Melihcan ZÜMRÜT

GSM: 0530 236 28 42

Tel: 0216 540 69 90

E-Posta: melih@zmtelektrik.com

Adres: İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A 

İletişim

  • İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul
  • 7/24
  • 0216 540 69 90
Teklif Al
Gönder
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Call Now Button