İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul
İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul
Post Image
14 Eki, 2020
Yazar Umraniye_Elektrikci
0 comment

Isınmayı Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler


Isınmayı engellemek için alınması gereken tedbirler için Konuyla ilgili bugüne kadar yapılan test ve ölçümler neticesinde akımın sıcaklığı artırdığı, artan sıcaklığın ise akım taşıma kapasitesini düşürdüğü gözlenmiştir. Hatta artan sıcaklıkla beraber düşen akım nedeniyle bu defa sıcaklığın azalacağı, dolayısıyla akımın yeniden artacağı; sonunda sıcaklık ve akım bakımından kararlı değerlere ulaşılacağı bilinmektedir.

Isınmayı Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler Kablolar genellikle yalnız başlarına bulunmazlar. Yanlarında ve çevrelerinde diğer kablolarda bulunur. Her bir kabloda ortaya çıkan ısı ise komşu kabloların ısı alışverişini olumsuz etkiler. Böyle bir durumda (yakınındaki diğer kablolar nedeniyle) bir kablo hem kendi ısısını rahatça çevreye iletemez, hem de bu kablolardan ısı aldığı için daha fazla ısınır.

Isınmayı Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler Bu da akım taşıma kapasitesinin düşmesi anlamına gelmektedir. Bu etkiyi azaltmak için kabloların birbirinden uzaklaştırılması ve kablolar arası uzaklığın belirli oranlarda artırılması gerekmektedir.

Isınmayı Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler Kabloların akım taşıma kapasiteleri, bulundukları ortamın ısıl iletkenliği ile de sıkı sıkıya bağlıdır. Toprağın veya genel olarak kabloları çevreleyen ortamın ısıl iletkenlik değerindeki azalmalar, kablo sıcaklıklarında önemli artışlara ve buna bağlı olarak akım taşıma kapasitelerinde bariz düşüşlere neden olmaktadır. Bu durum, aynı zamanda kablo ömrünü de kısaltan bir etki olarak ortaya çıkmaktadır.
 

Isınmayı Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler

► Kablolar, kullanılacakları şebekelerde oluşacak kısa devre akımlarına dayanıklı olmalı, kısa devrelere karşı termik manyetik şalterlerle korunmalıdır. Kablonun aşırı ısınması ve gereksiz açmaları önlemek için, sigorta akımı kablonun taşıyacağı akımdan küçük olmalıdır.

Isınmayı Engellemek için Alınması Gereken Tedbirler

► Isınma, kablonun akım taşıma limitlerine bir sınırlama getirmektedir. Sıcaklık değeri, kablo yalıtkanını oluşturan maddenin yalıtma özelliğinin bozulmaya başladığı sıcaklık değerinin üstüne çıkmamalı; kablo kesiti, yalıtım malzemesinin zarar görmemesi için iletkenin taşıyabileceği akım değerine göre belirlenmelidir. 20 °C’yi aşan sıcaklıklarda redüksiyon katsayılarının dikkate alınması gerekmektedir.

► Kablo ve çevresini yangın tehlikesinden korumak ve yangının yayılmasını önlemek için kablolar yanıcı maddeler üzerine döşenmemeli, açık havada döşenen kablolar olabildiğince güneş ışınlarının etkilerinden korunmalıdır. Soğutma açısından birden fazla kablo ile enerjinin taşınması, tek bir kablo ile enerjinin taşınmasına göre daha avantajlıdır. 

İletişim

Melihcan ZÜMRÜT

GSM: 0530 236 28 42

Tel: 0216 540 69 90

E-Posta: melih@zmtelektrik.com

Adres: İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul

İletişim

  • İstiklal Mah. Kavaklıdere Cad. No: 63/A Ümraniye/İstanbul
  • 7/24
  • 0216 540 69 90
Teklif Al
Gönder
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Call Now Button